Luwex, a.s.

Tisková zpráva

MILEVSKO / PRAHA, 29. června 2022

 Luwex zrekonstruuje vzduchotechniku radiochemie v ÚJV Řež. Smlouvu podepsal se Škodou Praha

Na téměř dvě stě milionů korun vyjde rekonstrukce vzduchotechnicky a dalších úprav a stavební práce, kterou společnost Luwex provede v budově Radiochemie, patřící mezi klíčové objekty ÚJV Řež.

Podle smlouvy uzavřené se Škodou Praha, generálním dodavatelem celé rekonstrukce, budou práce probíhat za plného provozu až do 30. listopadu 2025.

Jde o zakázku na klíč, v níž část tvoří inženýring. Prakticky celý letošek věnujeme přípravě projektů a technologických postupů. Samotná realizace by měla začít až koncem letošního roku, “ říká Stanislav Dušek, ředitel divize Těžká vzduchotechnika, která má realizaci na starosti.

Podle Miloslava Máchy, výkonného ředitele Luwexu, jde o mimořádnou zakázku nejen rozsahem, ale I specifickým prostředím jaderného výzkumu. „Spolupráce se Škodou Praha si velmi vážíme. Věřím, že za tři roky budeme mluvit o skvělé referenci, která nás posune dál a posílí postavení na podobných zahraničních trzích,“ dodal Mácha.

V Radiochemii ÚJV sídlí řada pracovišť, starajících se o bezpečný provoz elektráren. Centrální analytická laboratoř monitoruje radioaktivní, toxické a jiné prvky důležité pro bezpečnost provozu jaderných zařízení a ochrany životního prostředí. V unikátním komplexu 51 horkých a polohorkých komor, který zabírá tři patra, se testují ozářené vzorky materiálů tlakových nádob reaktorů a ověřuje se jejich životnost. Termín „horká“ komora přitom neodkazuje na teplotu, ale souvisí s úrovní neutronového záření ze vzorků, které se v ní zkoumají.

„Právě vzhledem k práci s radioaktivitou musí technické zázemí budovy splňovat zcela mimořádné standardy a požadavky. Systém naší vzduchotechniky například musí zajistit podtlak v určených částech nebo celkovou výměnu vzduchu až dvacetkrát za hodinu,“ vysvětluje Daniel Jiřička, ředitel UJV Řež.

Podle Jana Štancla, generálního ředitele Škody Praha, je celý projekt velmi náročný vzhledem k harmonogramu a logistice, protože rekonstrukce a stavební práce budou probíhat za plného provozu všech pracovišť. „A ta nelze při plnění jejich zakázek pro českou kritickou energetickou infrastrukturu ohrozit, připomněl šéf pražské Škody, která je dceřinou společností ÚJV Řež.

Radiochemie ÚJV Řež

Polohorké komory ÚJV Řež

Sídlo společnosti

Luwex, a.s.
Stará Spojovací 2418/6
190 00 Praha 9
tel.: (+420) 266 310 379
e-mail: info@luwex.cz

Provozovna Milevsko

Luwex, a.s.
J. A. Komenského 1386
399 01 Milevsko
tel.: (+420) 722 963 492
e-mail: info@luwex.cz

Provozovna Liberec

Luwex, a.s.
Dr. M. Horákové 81/117
460 06 Liberec 6
tel.:(+420) 727 812 915
e-mail: info@luwex.cz

© Copyright 2020 Luwex, a.s.