Luwex, a.s.

Firma Luwex z Milevska na Písecku, která vyrábí vzduchotechniku a průmyslové filtry, zrekonstruuje vzduchotechniku radiochemie v Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) Řež.

Publikováno: ČTK
Milevsko (Písecko) 6. července

Zakázka je za téměř 200 milionů korun, práce potrvají do listopadu 2025. Budova Radiochemie patří mezi klíčové objekty ÚJV. ČTK to sdělil mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych.

„Jde o zakázku na klíč, v níž část tvoří inženýring. Prakticky celý letošek věnujeme přípravě projektů a technologických postupů,“ řekl ředitel divize Těžká vzduchotechnika z firmy Luwex Stanislav Dušek. Samotné práce začnou koncem letošního roku, budou se dělat za plného provozu. Generálním dodavatelem přestavby je Škoda Praha.

V Radiochemii ÚJV sídlí řada pracovišť, která se starají o bezpečný provoz elektráren. Centrální analytická laboratoř monitoruje radioaktivní, toxické a jiné prvky důležité pro bezpečnost provozu jaderných zařízení a ochrany životního prostředí. V komplexu 51 takzvaných horkých a polohorkých komor, který zabírá tři patra, se testují ozářené vzorky materiálů tlakových nádob reaktorů a ověřuje se jejich životnost.

„Právě vzhledem k práci s radioaktivitou musí technické zázemí budovy splňovat zcela mimořádné standardy a požadavky. Systém naší vzduchotechniky například musí zajistit podtlak v určených částech nebo celkovou výměnu vzduchu až dvacetkrát za hodinu,“ uvedl ředitel UJV Řež Daniel Jiřička.

Firmě Luwex stouply loni meziročně tržby o 28 procent na 393 milionů korun. Čistý zisk byl podobný jako předloni, a to zhruba 12 milionů. Mezi důležité zakázky patřily loni vzduchotechnika pro nový pavilon českobudějovické nemocnice nebo vakcinační kontejnery do Německa a Belgie. Do letošního června již uzavřela společnost zakázky za 420 milionů Kč, třeba na vzduchotechniku pro společnosti Nexen či GZ Media. Jediným akcionářem Luwexu je slovenská skupina Gremi Klima.

Sídlo společnosti

Luwex, a.s.
Stará Spojovací 2418/6
190 00 Praha 9
tel.: (+420) 266 310 379
e-mail: info@luwex.cz

Provozovna Milevsko

Luwex, a.s.
J. A. Komenského 1386
399 01 Milevsko
tel.: (+420) 722 963 492
e-mail: info@luwex.cz

Provozovna Liberec

Luwex, a.s.
Dr. M. Horákové 81/117
460 06 Liberec 6
tel.:(+420) 727 812 915
e-mail: info@luwex.cz

© Copyright 2020 Luwex, a.s.